Wizyta w bibliotece

Młodszy wiek szkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W czwartek 21 października uczniowie kl.II Szkoły Podstawowej w Soli wraz z opiekunami odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju z/s w Soli. Celem wizyty było zapoznanie uczniów z pracą biblioteki publicznej, zasadami poszanowania książek i ich wypożyczania. Uczniowie zostali uroczyście powitali przez dyrektor biblioteki , która omówiła zasady korzystania z biblioteki -zapisu do biblioteki i wypożyczania książek. Przedstawiła układ księgozbioru na półkach według działów, pokazała „kącik dla dzieci najmłodszych”, księgozbiory dla dzieci starszych i młodzieży, dorosłych, oraz „ kącik komputerowy”. Kolejnym punktem spotkania była rozmowa o obowiązkach i prawach czytelnika, zawartych w regulaminie biblioteki. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom nietypowe książki: obrazkowe, rozkładane, książki zabawki ale najbardziej zaciekawiła ich „Czarna książka kolorów”, dzięki tej książce poznajemy świat z punktu widzenia niewidomego chłopca, który opisuje kolory używając porównań smaku czy zapachu. Dla osób niewidomych kolory żółty, niebieski czy zielony są abstrakcyjnymi pojęciami i nie mają znaczenia. Drugoklasiści z zainteresowaniem słuchali wszystkich informacji. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami czy starszym rodzeństwem, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta w „domu książki”, więc skorzystali z okazji i zapisali się do biblioteki i wypożyczyli pierwsze książeczki. Wizyta w bibliotece była dla uczniów dobrą lekcją. Poszerzyli oni swoje wiadomości o bibliotece publicznej, pracy bibliotekarza oraz poznali wartość książki i zalety jej czytania. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali drobne upominki, które sprawiły im ogromną frajdę. Młodzi czytelnicy zapewnili, że będą teraz częściej odwiedzać bibliotekę publiczną i korzystać z jej bogatego księgozbioru.