Przedszkolaki w bibliotece

Wprowadzenie dzieci w świat literatury rozpoczyna się już od najwcześniejszych lat. Należy pamiętać, że rozbudzenie zainteresowania książką jest bardzo ważne w rozwoju dziecka. Cenne informacje, które zdobywa się poprzez czytanie książek są nieocenione – to kopalnia wiedzy. Dlatego też w dniu 14 lutego dzieci wraz z opiekunami z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Woli Dereźniańskiej odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju z/s w Soli. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem, domem gdzie „mieszka książka”. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dyrektor biblioteki zapoznała dzieci z funkcjonowaniem książnicy i jej księgozbiorem oraz czytelnią internetową. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych oraz przeglądały kolorowe czasopisma, które można również wypożyczyć do domu. Dzieci dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły jak kiedyś wglądała karta czytelnika i jak się kiedyś wypożyczało książki a jak jest obecnie, że teraz wszystko robi się elektroniczne w komputerze. Te które były czytelnikami biblioteki z pomocą bibliotekarki same wypożyczyły sobie książeczki. W trakcie pobytu w bibliotece dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami bajek i baśni, z którymi znakomicie sobie poradziły. Maluszki chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Oczywiście nie obyło się bez czytania, wychowawczyni Justyna Dzido przeczytała dzieciom bajkę „Kot w butach” a ich zadaniem było pokolorować ilustracje. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy oraz z lizakiem serduszkiem, ponieważ w tym dniu były „Walentynki”.