Otwarcie Bajkowego Placu Zabaw

Stowarzyszenie Razem Łatwiej w Zakątku Ziemi Biłgorajskie, kończy realizację projektu „Bajkowy plac zabaw” a jego punktem kulminacyjnym było uroczyste otwarcie placu zabaw  dnia 09.10.2016 r. W niedzielne popołudnie został poświęcony obiekt, odbyła się uroczysta część artystyczna w wykonaniu dzieci z miejscowej szkoły, podsumowano konkurs plastyczny ph. „Zabawa to podstawa”, ale najlepszą frajdą dla dzieciaków był moment wypróbowania nowego sprzętu. Na uroczyste otwarcie placu zabaw przybyły dzieci, rodzice, nauczyciele, strażacy oraz wolontariusze. Projekt został dofinansowany z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej w kwocie 6 tys. zł.  pozyskano również środki z Funduszu Sołeckiego Gminy Biłgoraj w kwocie 24 tys. zł oraz od lokalnych sponsorów. 

Podczas wspólnych spotkań padł pomysł aby przy placu zabaw stworzyć tzw.” minisiłownię” zewnętrzną aby i starsi mieszkańcy mogli spędzać aktywnie czas wolny na świeżym powietrzu. Dodatkowym  elementem  placu zabaw jest „Wiejski regał z książkami” czyli czytelnia na świeżym powietrzu. Książki które się tam znajdują to dary od czytelników, można je sobie wziąć przeczytać a później oddać. Poprzez stworzenie tego regału biblioteka promuje  „Bookcrosing”  ogólnopolską akcję która polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to aby znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Przy budowie placu zabaw było bardzo duże zaangażowanie całej społeczności lokalnej a dzięki tej  inicjatywie wieś wzbogaciła się o tak wyjątkowe miejsce jakim jest plac zabaw, które  będzie służyć całej społeczności lokalnej. Został rozwiązany jeden z problemów  jakim było brak miejsca, gdzie mieszkańcy mogli by się spotykać i  wspólnie integrować ze swoimi pociechami.  Do powstania „Bajkowego placu zabaw przyczynili się m.in. :Wójt Gminy Biłgoraj, Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, Sołtys Sołectwa Sól Pierwsza , Ochotnicza Straż Pożarna w Soli oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Biłgoraju z/s w Soli.  Podziękowania należą się wszystkim członkiniom stowarzyszenia ale w szczególności Pani Justynie Niemiec, Irenie Surmanowicz i Annie Paluch oraz sołtysowi Sołectwa Sól Pierwsza Wiesławowi Niemiec, który nadzorował wszystkie prace.

Serdecznie dziękujemy  sponsorom, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie   m.in. : Tadeuszowi i Piotrowi Iwańczyk – C-Beton Zakład Usług Betoniarskich w Biłgoraju, Bogdanowi Koper – SIATMET w Soli, Lechowi i Agnieszce Halickim – Zajazd na Rozdrożu w Soli, Dariuszowi Wolanin – Radnemu Powiatu Biłgorajskiego, Krzysztofowi Sobaszek – Zakład Wyrobów z Drewna w Gromadzie, Jackowi Haraf- Radnemu Gminy Biłgoraj, Antoniemu Kucharskiemu – Radnemu Miasta Biłgoraj, Józefowi Borowiec – Piekarnia „MARS” w Biłgoraju, Ciastkarnia Jaminscy  w Biłgoraju, Hurtowni Owoców i Warzyw „CYTRUS” w Biłgoraju, Teresie i Czesławowi Obszyńskim- Ciastkarnia OBIKO w Biłgoraju, Katarzynie Małek- Pizzeria Safari z Soli, Ryszardowi Brodziak – Firma Pery z Kolonii Sól, Sławomirowi Surmanowicz – Usługi Budowlane z Soli, AnniePaluch – Sklep Spożywczo- Przemysłowy „Hanuś” w Soli, oraz 1 Solskiej Drużynie Harcerzy, dzieciom i ich opiekunom z Zespołu Szkół w Soli

Aby powstało tak wspaniałe miejsce trzeba było wysiłku zaangażowania wielu ludzi więc to szanujmy i pielęgnujmy.

Projekt „Bajkowy plac Zabaw” dofinansowany jest ze środków programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Gminę Miasto Biłgoraj i Gminę Biłgoraj.

Zofia Nizio