Ferie w bibliotece ;)

Gminna Biblioteka Publiczna w Biłgoraju z/s w Soli dla dzieci , które nie mogły nigdzie wyjechać, ja co roku przygotowała na czas ferii różnorodne zajęcia i niespodzianki. Dwa tygodnie odpoczynku od nauki szkolnej upłynęły pod znakiem doskonałej zabawy. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach plastycznych i literackich, korzystały z dostępnych gier planszowych, układały puzzle, rysowały, malowały, było wspólne czytanie książek, śpiewanie piosenek - karakoke itp. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska komputerowe. Ferie zaczęły się od zajęć integracyjnych – ustalenie norm i zasad obowiązujących podczas spotkań w bibliotece. Panie z KGW przeprowadziły warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły oraz wykonywanie ozdób z qullingu - zajęcia te wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci, powstało dużo ciekawych ozdób. Na jednym ze spotkań był pokaz wozu strażackiego. Naczelnik OSP w Soli Jan Małysza wyjaśnił dzieciom do czego służy sprzęt znajdujący się w wozie strażackim, opowiedział także że straż nie tylko gasi pożary, ale wyjeżdżają do wypadków drogowych, pomagają przy powodziach i różnych niebezpiecznych sytuacjach życiowych. Został ogłoszony konkurs plastyczny ph. „Nałogi z drogi” - na najciekawszy plakat promujący zdrowy tryb życia bez nałogów , na który wpłynęło dużo oryginalnych prac. Do biblioteki zawitały również harcerki z Soli „Opiekunki Porannej Rosy”, które przedstawiły dzieciom zalety prawdziwego harcerza, czytały książki a następnie odbyły się wspólne zabawy zręcznościowe i śpiewanie piosenek harcerskich. Na podstawie materiałów otrzymanych z Polskiego Centrum Programu Safer Internet, który ma na celu promocję bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu , zostały przeprowadzone zajęcia komputerowe ph. „Lepszy Internet zależy od ciebie”, zwieńczeniem zajęć były interesujące plakaty wykonane przez dzieci na temat bezpiecznego Internetu. Odbyły się również dwa spotkania profilaktyczno – terapeutyczne ph. „Jestem bezpieczny w niebezpiecznym świecie” z policjantem i psychologiem. Przewodnim hasłem spotkań było „ Alkohol, Nikotyna, Narkotyki, Środki Odurzające – im więcej wiesz, tym łatwiej się obronisz, zażywasz- przegrywasz! Pani psycholog Małgorzata Główczyńska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Biłgoraju, przeprowadziła interesującą pogadankę na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz na temat niebezpiecznych substancji uzależniających i ich zgubnych skutków. Starszy sierżant Monika Sałaban z Powiatowej Komendy Policji w Biłgoraju przeprowadziła prelekcję na temat bezpieczeństwa: w domu, w szkole, na podwórku, w drodze do szkoły. Został poruszony również problem dotyczący obecnych uzależnień i płynących z nich zagrożeń . Policjantka szczegółowo wyjaśniła również dzieciom aspekty bezpiecznej tożsamości w wirtualnym świecie. Dodatkowymi atrakcjami podczas ferii były wyjazdy do BCK w Biłgoraju na seans filmowi oraz na Dyle do gospodarstwa agroturystycznego – dzieci jeździły konno, była przejażdżka bryczką oraz wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Codzienne na dzieci czekała ciepła herbata i słodka bułeczka a na zakończenie pizza ufundowana prze Pizzerię Safari z Soli. Każdy uczestnik ferii otrzymał drobny upominek upamiętniający wspólnie spędzony czas podczas zajęć w bibliotece. Laureaci wszystkich konkursów otrzymali dyplomy i nagrody . Wszystkie dodatkowe atrakcje biblioteka zapewniła dzieciom dzięki współpracy i dofinansowaniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Biłgoraju. Sponsorami była również Ochotnicza Straż Pożarna w Soli i Pizzeria Safarii z Soli. Dziękujemy wszystkim bardzo serdecznie za okazanie wsparcie przy organizacji zajęć podczas ferii zimowych w bibliotece.

Zofia Nizio