Ferie już za nami...

Jak co roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju z/s w Soli podczas ferii zimowych odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży. W ofercie przygotowanej przez bibliotekę znalazło się wiele atrakcji, z których każdy znał coś dla siebie, można było miło i pożytecznie spędzić czas wolny od nauki.
Dni mijały szybko wypełnione ciekawymi zajęciami, w czasie których uczestnicy mogli zabłysnąć pomysłowością i fantazją oraz wykazać się zdolnościami manualnymi. Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonywały kolorowe laurki dla babć i dziadków, bajeczne maski karnawałowe oraz prześliczne pejzaże zimowe. Nie zabrakło zabaw ruchowych i integracyjnych, które miały na celu kształtowanie więzi grupowej i zachęcenie do współdziałania. Karaoke i kalambury, które są tradycją podczas każdych ferii w naszej bibliotece okazały się wielkim hitem. Tegoroczna zima jest śnieżna i mroźna, dlatego wybraliśmy się z nasza grupą na długi zimowy spacer, podczas którego przeprowadziliśmy zaciętą bitwę na śnieżki. Odbył się także bal karnawałowy, w czasie którego
dzieci wesoło pląsały w rytm skocznych piosenek karnawałowych. Oprócz muzyki było wiele ciekawych zabaw takich jak: gorące krzesła, taniec na gazecie i taniec z balonami. W przerwie między tańcami uczestnicy zajadali się pizzą ufundowaną przez Pizzerię Sahari w Soli.

Bardzo dużym powodzeniem cieszył się wyjazd do kina w Biłgorajskim Centrum Kultury na film pt.: „Wilk w owczej skórze” oraz wycieczka do kompleksu basenów AQUA w Lublinie, gdzie uczestnicy mogli szlifować umiejętność pływania. Po harcach w wodzie konieczna okazała się wizyta w restauracji Mc Donald. Ponadto każdego dnia na uczestników czekała ciepła herbata i słodka bułeczka. uczestnicy mogli również korzystać z puzzli i gier planszowych dostępnych w bibliotece oraz stanowisk komputerowych, które cieszyły się największym powodzeniem.
Podczas ferii w bibliotece nie tylko było miło i przyjemnie, ale także pożytecznie ponieważ
przeprowadzona została akcja profilaktyczna, która miała na  celu promowanie  bezpiecznego i zdrowego stylu życia bez uzależnień oraz przeciwdziałanie przemocy wśród dzieci i młodzieży. Bibliotekę odwiedziła psycholog pani Edyta Ludwig Wrońska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Biłgoraju, która przybliżyła uczestnikom przyczyny uzależnień od alkoholu, nikotyny, narkotyków, dopalaczy, gier komputerowych, słodyczy a nawet zakupów oraz omówiła niebezpieczne skutki zażywania substancji psychoaktywnych. Mówiła o tym, gdzie szukać pomocy w przypadku jakichkolwiek trudności w szkole czy z rówieśnikami, że należy zwrócić się o pomoc do bliskiej nam osoby. Uświadomiła dzieciom, że rozmowa z drugim człowiekiem bywa dobrym lekarstwem w kłopotach. a narkotyki, alkohol czy ucieczka w świat wirtualny to nie jest dobry sposób na problemy. Bibliotekę odwiedziła również starszy sierżant Monika Sałaban z Powiatowej Komendy Policji w Biłgoraju , która przeprowadziła prelekcję dotyczącą bezpiecznego zachowania dzieci i młodzieży w czasie ferii. Przypomniała uczestnikom najważniejsze zasady, których należy przestrzegać w trakcie zimowych zabaw. Ostrzegała przed tragicznymi skutkami spędzania wolnego czasu w miejscach szczególnie zagrożonych podczas zimy, takich jak zbiorniki wodne, pagórki i zjazdy położone w pobliżu dróg. Apelowała do dzieci, aby nie otwierały drzwi osobom obcym, aby nie brały od nieznajomych żadnych słodyczy czy pieniędzy i nie oddalały się od domu bez wiedzy i zgody rodziców. Przybliżyła też młodym słuchaczom przepisy związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich za popełnianie czynów karalnych i przejawów demoralizacji. Dodatkowo odbyły się zajęcia pt. “Bezpiecznie w sieci” które miały na celu uświadomienie uczestnikom, że wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii zwiększa się także skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny wpływ. Podczas zajęć dzieci poznały zagrożenia jakie niesie Internet oraz poznały zasady bezpiecznego surfowania po sieci.

Tegoroczne ferie minęły bezpowrotnie. Był to czas wypełniony swobodą i radością, a program obfitował w wiele atrakcji, dzięki współpracy i dofinansowaniu z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Biłgoraj oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Soli.