Warsztaty wykonywania palm i ozdób wielkanocnych

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo życia nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, natomiast tradycje ludowe upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, a także podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie- wiosna rozpoczyna nowy cykl życia. Warto poznawać tradycje i zwyczaje ludowe i o nich rozmawiać aby nie uległy zapomnieniu. Zgodnie z tradycją przygotowujemy dekoracje świąteczne, w których dominują pisanki, kurczaki, baranki , palmy i inne ozdoby od wieków symbolizujące Wielkanoc w naszej kulturze. Aby tradycji stało się zadość ,Stowarzyszenie Razem Łatwiej w Zakątku Ziemi Biłgorajskiej w Soli wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Biłgoraju z/s w Soli oraz Lokalną Grupą Działania „Ziemia Biłgorajska” zorganizowały dwudniowe warsztaty wykonywania palm i ozdób wielkanocnych, które prowadziła Irena Surmanowicz członkini Stowarzyszenia. Pierwsze warsztaty odbyły się 16 marca, na których były wykonywane pisanki i kartki świąteczne. Natomiast 23 marca wykonywane były palmy wielkanocne, które są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w kościele katolickim. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek bukszpanu, suszonych traw, ziół, kwiatów i gałązek wierzby, która symbolizuje nieśmiertelność duszy. Podczas warsztatów przeprowadzane były pogadanki na temat symboliki Świąt Wielkanocnych oraz jakie pokarmy święcimy i co one symbolizują. Wszyscy świetnie się bawili i każdy mógł zabrać do domu wykonane przez siebie dzieła, które zdobić będą domy podczas świąt. Mamy nadzieję, że dla najmłodszych, oprócz dobrej zabawy, była lekcja historii, jak piękne mamy tradycje i że należy je pielęgnować i kultywować w przyszłości. Materiały na warsztaty były zapewnione przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Biłgorajska.