Warsztaty wielkanocne

Tradycja w Soli nie zaginie 
Przez dwa piątkowe popołudnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju z/s w Soli odbywały się warsztaty tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.
Święta Wielkanocne już od wielu pokoleń są symbolem radości i narodzin. Z ich obchodami wiąże się mnóstwo tradycji, które w wielu regionach Polski kultywowane są do dnia dzisiejszego tak też dzieje się również w Soli. Są to tradycje wykonywania palm i pisanek wielkanocnych . Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele katolickim, natomiast pisanka jest jednym z ważniejszych symboli Wielkanocy. 31 marca w bibliotece odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. W dzisiejszych czasach dominuje era plastikowych ozdób, więc warto było przyjść do biblioteki i wykonać własnoręcznie palmę. Warsztaty prowadziła członkini Stowarzyszenia Razem Łatwiej w Zakątku Ziemi Biłgorajskiej w Soli, która dokładnie wyjaśniła uczestnikom metodę zaplatania palmy w sposób inny niż w bukiecie czyli od góry w dół oraz że tradycyjna palma wykonana jest z suszonych traw, bukszpanu, bazi, kwiatów i kolorowej pasmanterii. Dzieci samodzielnie decydowały o doborze składników na swoją palmę a efekty były imponujące. Dawniej do wykonania wielkanocnej palmy przywiązywano wielką wagę i starano się by była wyjątkowa i efektywna, takie też były palmy wykonane przez uczestników warsztatów. 
07 kwietnia odbyły się warsztaty ozdabiania pisanek wielkanocnych. Podczas tworzenia pisanek były rozmowy o tradycjach wielkanocnych i dawnych zwyczajach oraz o tym jakie symboliczne znaczenia mają święcone pokarmy. Uczestnicy warsztatów wykonywali pisanki współczesne, które na początku były oklejane kolorowymi sznurkami i wstążkami a następnie ozdabiane cekinami, kwiatkami i koralikami. Palmy i pisanki dzieci zabrały ze sobą do domu by pochwalić się przed rodziną i znajomymi swoimi umiejętnościami a naprawdę było się czym pochwalić o czym może zaświadczyć galeria zdjęć. Warsztaty prowadziła oraz cennych uwag i wskazówek przy tworzeniu ozdób świątecznych udzielała Irena Surmanowicz członkini Stowarzyszenia. Dziękuję wszystkim za uczestnictwo i zapraszam do jak najczęstszego korzystania z naszej książnicy. 
 Warsztaty zostały zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju z/s w Soli i Stowarzyszenie Razem Łatwiej w Zakątku Ziemi Biłgorajskiej w Soli a wsparcia finansowego udzieliła Lokalna Grupa Działania „Ziemia Biłgorajska”. 
Zofia Nizio