Literacki Woostock - Wrocław 2016

W dniach 27.07.2016 r. – 31.07.2016 r. we Wrocławiu odbył się Ogólnopolski Zlot moderatorów i członków Dyskusyjnych Klubów Książki. Wrocław został Europejską Stolicą Kultury i Światową Stolicą Książki UNESCO. Literacki Woodstock to przede wszystkim spotkania członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, którzy zjechali się do Wrocławia z całej Polski aby świętować 10 - lecie istnienia Klubów. Instytut Książki w Warszawie w ten sposób nagrodził ich prace. W województwie lubelskim działa 91 Dyskusyjnych Klubów Książki a w Polsce jest ich 1494. W programie Zlotu znalazły się m.in.: spotkania autorskie, wykłady, prelekcje, dyskusje poświęcone literaturze. Na oficjalnej gali Dyskusyjnych Klubów Książki, która odbyła się 28 lipca w drugi dzień Zlotu wręczone zostały nagrody dla najpopularniejszych autorów wśród społeczności DDK m.in.: Wiesław Myśliwski i Jacek Dehnel (literatura piękna), Jacek Hugo-Bader (literatura faktu ) oraz Barbara Kosmowska (literatura dla dzieci i młodzieży). Galę uświetnił koncert autorów „Dancingowej piosenki miłosnej” - Pablopavo & Ludziki. Gośćmi specjalnymi Zlotu byli pisarze hiszpańscy: Rosa Montero i Ildefonso Falcones. W czasie Zlotu odbyło się pierwsze wykonanie hymnu książki, który zaśpiewali uczestnicy imprezy oraz śpiewacy przebywający gościnnie we Wrocławiu. Hymn Światowej Stolicy Książki UNESCO, który powstał w tym roku we Wrocławiu będzie śpiewany we wszystkich przyszłych Stolicach Książki. Słowa do hymnu zostały zaczerpnięte z wiersza „Włosek poety” – Tadeusza Różewicza a muzykę skomponował wybitny polski kompozytor – Jan Kanty Pawluśkiewicz, który z tej okazji przyjechał do Wrocławia. Tekst hymnu został przetłumaczony na ponad 40 języków. Klubowicze mieli możliwość spotkać takich gości jak: Olga Tokarczuk, Hanna Cygler, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Wojciechu Jagielski, Mariusz Szczygieł, Marcin Wroński, Marek Krajewski, Michał Rusinek, Anna Janko, Danuta Wałęsa, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska oraz wiele innych. Zlot był wspaniałym przedsięwzięciem Instytutu Książki w Warszawie a klubowicze mieli możliwość bliżej się poznać i wymienić doświadczeniami. W Literackim Woodstocku udział wzięli klubowicze i moderatorzy z Klubów działających przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju z/s w Soli i Filii Bibliotecznej w Dąbrowicy.