Joanna Olech - pisarka dla dzieci w Soli

Joanna Olech przyjechała do Soli na  zaproszenie  Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju z/s w Soli. Spotkanie z pisarką odbyło się 14 września
2017 r.w Zespole Szkół w Soli, w którym udział wzięli uczniowie  z klas IV-VI.

Joanna Olech – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pisarka i ilustratorka, krytyk literacki, juror konkursów literackich i ilustratorskich, członek zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Jest również współautorką podręczników  PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów oraz ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Swoje teksty  ( nie tylko o książkach dla dzieci) publikuje w „Tygodniku Powszechnym”,” Rzeczpospolitej”, „nowych Książkach” i wielu innych. Za teksty książek i ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in.: nagrodę Naszej Księgarni, nagrodę  im.Kornela Makuszyńskiego , nagrodę specjalną Polskiej Sekcji IBBY.

Podczas spotkania autorka opowiedziała dzieciom m.in. o tym jak została pisarką, prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki, czytała fragmenty rewelacyjnej i bardzo lubianej przez dzieci  „Dynastii Miziołków”. Mówiła, że aby napisać książkę nie trzeba ukończyć żadnej specjalistycznej szkoły, bo pisarzem może zostać każdy –niezależnie od wykonywanego zawodu. Atrakcją spotkania były zabawy, zagadki i konkursy z wiedzy o twórczości autorki nagradzane słodyczami. Dzieci mogły sprawdzić swoją kreatywność , na poczekaniu wymyślając historie o smoku w różnych nastrojach.  Jako ilustratorka książek zwróciła uwagę uczestników na światowe nowinki graficzne, czyli picture booki inaczej „książki obrazkowe”. Uczestnicy spotkania  zadawali dużo pytań dotyczących twórczości pisarki jak i pytań związanych z życiem osobistym. Dzieci dowiedziały się, m.in. że pisarka za najlepszą swoją książkę uważa „Dynastie Miziołków” ,że  pisze od 20 lat a do twórczości literackiej  inspirują ją jej  własne dzieci oraz to, że kończy pisać dalszy ciąg książki „Poppintrokowie ” . Na zakończenie każdy uczestnik  otrzymał  tradycyjnie autograf pisarki wraz pamiątkowymi pieczątkami z Miziołkiem lub ze smokiem Pomponem.  Spontaniczność Joanny Olech, jej doskonały kontakt z dziećmi sprawiły, że to spotkanie było niezwykle ciekawe i minęło w przyjemnej i wesołej atmosferze. Współorganizatorem spotkania była biblioteka szkolna.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez Instytut Książki w Warszawie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Dyskusyjnych Klubów Książki.

    Zofia Nizio